Velkým hitem poslední doby jsou takzvané nízkoenergetické domy. Zatímco v minulosti nemělo mnoho lidí starosti ohledně spotřeby energie, nyní je tato otázka velmi důležitá. A právě energetické domy na klíč jsou možností, jak si nechat postavit dům, který bude vyhovovat nejenom z hlediska své obytné plochy a koncepce, ale bude vyhovovat i z hlediska nízké energetické náročnosti.

Limity jsou jasně dané

Rozhodně nelze říci, že právě váš dům bude tím nízkoenergetickým. Je třeba takto realizovat stavbu od samotného počátku, tedy i od samotného projektu. Aby totiž váš dům mohl do této kategorie spadat, musí být jeho roční spotřeba energie na vytápění do 50 kWh/(m2a). Pokud není, o nízkoenergetický dům se nejedná. A pokud si myslíte, že zvládnete takový dům postavit, raději nepřeceňujte své síly a obraťte se na odborníky. S nízkou energetickou náročností totiž nesouvisí pouze zateplení domu, ale i řada dalších prvků, které budou v případě realizace na klíč stavební firmou zohledněny.

Vliv má i poloha domu

Abychom byli konkrétní, velký vliv může mít i samotná poloha domu, a to s ohledem na světovou stranu. Díky tomu může být výhodně využíváno slunečního záření, které je vlastně bezplatným zdrojem energie. Stejně tak důležitá je ale i volba materiálů. Mezi ty nejčastější patří dřevo, ale často není problémem ani stavba z cihel. Důležitá je v tomto ohledu vzduchotěsnost obvodového pláště, tedy obvodových stěn. Velmi využívané je též řízené větrání, které taktéž dopomůže k tomu, aby spotřeba energie na vytápění byla co minimální.

To vše jsou aspekty, které běžný člověk jenom těžko zohlední, ale odborník je má doslova v malíčku. Je proto správnou cestou využít raději jeho služeb. A to zvláště v případě, že v souvislosti s vaším domem budete chtít dosáhnout i možnosti dotace, které se staveb v nízkoenergetickém standardu týkají. Zde opravdu není prostor pro případné chyby.

Čtěte dále: