noboco.cz_inventer_cz_nahledovy

Pravidelná výměna vzduchu je velmi důležitá nejen pro zdravý život obyvatel domu nebo bytu, ale na výměně vzduchu závisí také stav budovy. Při pravidelném větrání dochází ke snížení nepřiměřené vlhkosti, která umožňuje vznik plísní a tvorbu nepříjemného těžkého vzduchu a s tím souvisejícího zápachu. Jak ale zajistit pravidelnou a efektivní výměnu vzduchu ve vašem obydlí, ale také v kanceláři nebo restauraci? Účinný řešením je instalace větrací jednotky se zpětným ziskem tepla.

Co je decentrální větrací systém se zpětným ziskem tepla?

Decentrální rekuperační jednotka nebo také decentrální větrací systém se zpětným ziskem tepla se skládá z několika párových přístrojů, které jsou ovládány regulačním zařízením. Větrací jednotky fungují na systému push-pull a po dobu 70 vteřin se točí jedním směrem a odsávají vydýchaný vzduch z interiéru, při tomto procesu se nahřívá tímto odpadním vzduchem keramický výměník. Po uplynutí časového limitu se točí vrtule opačným směrem a naopak vhánějí čerstvý vzduch z venku do vnitřních prostor.

Různé větrání v koupelně i obýváku

Neskutečnou výhodou decentrálního větracího systému je kromě klasického odvětrávání také možnost zónového větrání. Obytný prostor v domě, ale také v kancelářské budově nebo restauračním zařízení lze rozdělit do zón, oblastí, které jsou odvětrávány v různě nastavených režimech. Navíc lze systém ještě osadit dalšími senzory, které sledují vlhkost, hladinu CO2 nebo VOC plyny, případně je možné celou soustavu připojit do inteligentní řídící jednotky domu.

Vhodné do novostaveb i rekonstruovaných objektů

Instalace decentrální jednotky se zpětným ziskem tepla je velmi jednoduché, instalace probíhá do obvodových zdí. V případě menších jednotek dokonce pod okenní klenbu, navíc není potřeba u decentrálního systému rozvádět po domě nebo prostoru potrubí. Jednotky jsou vhodné pro použití u novostaveb, ale je možné instalovat také do stávajících nebo rekonstruovaných objektů či jednotlivých místností.

Čtěte dále: