Foukaná izolace je typ tepelné stavební izolace, která je do stavby aplikována speciálním způsobem (foukáním) s pomocí stroje.

Izolační materiál pro zateplování budov umožňující tuto aplikaci je vyráběn výrobními závody. Díky technologii foukání je konstrukce skutečně izolována – je zaručena dokonalá izolace beze spár i v nepřístupných místech, nevznikají žádné odřezky a odpad. Při rekonstrukcích ve většině případů není nutná složitá demontáž konstrukce. Tuto izolaci nazýváme někdy také jako dutinovou.

clanek5

Foukaná izolace je vhodná pro zateplování všech částí domů, jako je podlaha, strop, půda, podkroví, stěna nebo střecha. Tato izolace je i v jinak téměř až nepřístupných místech – vzniká tak izolace bez spár. Foukaná izolace je proveditelná při zateplení panelového domu rychle – ať už se jedná o zateplení střechy nebo zateplení fasády.Chyby aplikace izolace v detailech a vznik tepelných mostů jsou téměř vyloučeny. Výhoda foukané izolace se projevuje také při řešení detailů u sbíjených vazníků při aplikaci do půdních prostor dřevostavby. U nízkoenergetických domů není výjimkou aplikace tloušťky izolace až 40 cm.

Jak je to například s izolací stropů? Stropy domů (pokud jsou nezateplené), jsou nejčastějším zdrojem úniku tepla a tím pádem i nákladů na vytápění. Dostatečná izolace stropu dokáže snížit náklady na vytápění až o 35%. V létě umí izolace s dostatečně velkým fázovým posunem (tj. schopností absorbovat a zadržet teplo), zajistit nepřehřívání obytného prostoru. I v létě je tedy možné mít chladný interiér domu díky izolaci stropu.

Díky foukaným izolačním materiálům je možné konstrukce stropů zateplit rychle, bez tepelných mostů s dlouholetou zárukou na materiál. Většinou se jedná o trámové stropní konstrukce nebo dvouplášťové střešní pláště.

Čtěte dále: