Možná si říkáte, co všechno by se dalo pořídit za jeden milion korun. Někdo si koupí drahé auto, jiný vlastní byt, a někdo si nechá postavit vlastní dům, a to kompletně na klíč. A ačkoliv se to vzhledem k ceně realit může zdát nereálné, lze se setkat s nabídkami společností, které to skutečně dokážou. V první řadě je však nutné zmínit, že se nejedná o všechny typy staveb, které na trhu existují.

Zapomeňte na pasivní doby

Pokud v souvislosti s touto částkou pomýšlíte na stavbu pasivního domu, rozhodně na něho můžete zapomenout. Ten má díky své celkové specifikaci zcela jiné nároky, a z hlediska staveb patří mezi nejnáročnější po finanční stránce – tedy pokud nechcete pouze větší zahradní chatku. Na druhou stranu i to je pro některé osoby poměrně zajímavá výzva.

Nejlevněji vyjde montovaný dům

Z hlediska ceny, kdy zohledníme materiál, technologie ale i veškerý servis, který se stavbou na klíč souvisí, vycházejí nejlevněji právě domy montované. Ty jsou vyráběny především za dřeva, které je ve formě stavebnice dovezeno na místo stavby. A zde nastává jeho smontování. Nejenom, že samotné dřevo vyjde levněji než cihly a jiné stavební materiály, ale navíc je stavba hotova mnohem rychleji. Tím se ušetří i náklady za stavebníky, a tak se cena může zastavit pod bájnou hranicí jednoho milionu. A to včetně součásti realizace na klíč, kdy je vám předán kompletně hotový dům, připravený k nastěhování a spokojenému bydlení.

Záleží i na ceně pozemku

Samozřejmě nezáleží pouze na tom, za jakého materiálu a jakou technologií je dům stavěn, nebo jaká bude jeho obytná plocha. Velmi důležitá je také lokalita, tedy konkrétně cena pozemků. Ty se mohou pohybovat od minimálních cen, převážně v menších obcích, až po ceny několikanásobně vyšší, především v okrajových částech větších měst, kde mají obyvatelé špičkový komfort. Rozhodně však nelze říci, že by taková cena možná nebyla.

Čtěte dále: