O pasivních domech jistě každý z nás už někdy slyšel. Pokud však přesně nevíte, co si pod tímto slovem představit, poradíme vám. V principu se jedná o domy, které mají velmi nízkou energetickou náročnost, a to především s ohledem na energie vynaložené na jejich vytápění a další provoz. Tím vlastně dokážou oproti běžným stavbám výrazným způsobem šetřit náklady.

Mnoho lidí si tak pokládá otázku, zda to takových staveb jít, a zda se jim investice vyplatí. To lze poměrně snadno spočítat, a to nejenom zohledněním pořizovacích nákladů, ale hlavně zohledněním nákladů na provoz, a to hlavně ten zimní. Následně vyjde číslo, za kolik let se pasivní tomu běžnému vyrovná. A následující roky přinášejí pouze úsporu.

Rozhodně zvolte odborníky

Aby dům však měl takové vlastnosti, jaké má mít, je důležité jeho stavbu svěřit odborníkům, a nechat si ho zrealizovat takzvaně na klíč. A to zvláště v případech, kdy máte zkušenosti pouze s běžnými stavbami, nebo dokonce nemáte se stavbou domů žádné. V takových případech je pro vás dům na klíč mnohem výhodnější, než pokud byste museli v budoucnu opravovat vaše stavitelské chyby. A věřte, že jich může být mnoho.

Kompletní služby v mnoha oblastech

Se stavbou na klíč samozřejmě souvisí i kompletní komfort, kdy se nemusíte téměř o nic starat, a pouze schválíte daný návrh, který zohledňuje vaše požadavky. Ten nemusí zohledňovat pouze dům jako takový, ale bere v potaz i návrhy zahrad, nebo dalších prvků, které se domu a jeho okolí týkají. A vy tak získáte možnost ihned se nastěhovat a již spokojeně žít. Při výběru vhodné společnosti si však především prověřte dané reference, a to z hlediska toho, aby dané stavba byla z energetického hlediska skutečně efektivní, a nejednalo se pouze o běžnou stavbu se stejnými vlastnostmi, jako obyčejný zděný dům. K tomu vám pomůže hodnota ročně spotřebovaných 15 kWh až 50 kWh/(m2a), jelikož právě v ní se pasivní domy mají pohybovat.

Čtěte dále: