Pojem řízené větrání je nejspíše pojmem, se kterým se budeme v budoucnu setkávat stále více. Celosvětově se z něj stává trend, protože po prvotní investici umožňuje domácnostem šetřit své finanční prostředky a udržovat příjemné prostředí v domě. Z tohoto důvodu by neměl uniknout ani vaší pozornosti. Proto si nyní alespoň základně povězme, jak takové řízené větrání funguje, kde ho pořídit a jak nainstalovat.

Větrání s jednotkami na jednotku

Celý princip technologie řízeného větrání je ve své podstatě velmi jednoduchý. Po celém domě jsou rozmístěny větrací jednotky s rekuperací (někdy nazvané prostě jen rekuperační jednotky). Tyto větrací jednotky umožňují vyměňovat vzduch v objektu v pravidelných časových intervalech. V tom právě spočívá již zmíněná rekuperace. Starý vzduch v objektu se odvětrá a nový se do něj nasaje. Výhodou řízeného větrání je fakt, že rekuperační jednotky větrají vždy jen velmi malou chvíli, kterou jim stanoví hlavní regulátor. Tím pádem nedochází k poklesu teploty v domě jako u klasického větrání. Větrá se rovnoměrně po celém objektu (princip decentrálního větrání), tudíž se v něm cítíte daleko příjemněji.

Pro peněženku i zdraví

Řízené větrání je jednorázová investice, jejíž výnosy nespočívají jen ve finanční stránce. Ano, díky menším teplotním výkyvům šetříte náklady za topení. Tím to ale zdaleka nekončí. Řízené větrání má totiž pozitivní vliv na vaše zdraví. Nejen díky již zmíněnému poklesu teplotních šoků a faktu, že celý objekt je pravidelně větraný. Zdravotní přínos spočívá i v tom, že každá z jednotek má filtr umožňující eliminaci bakterií a roztočů. Zkušenosti proto prokazují, že v domě větraném decentrálně pomocí rekuperačních jednotek je daleko méně plísní a alergií. Nemluvě o daleko příjemnějším pocitu bytí v domě, který je větrán pomocí rekuperačních jednotek.

Jak výhodně pořídit?

Možností je mnoho. Tyto systémy nabízí velké množství společností operujících na českém trhu. Od malých a čistě domácích technologií po globální technologické šampiony. Celoevropsky populární je například technologie inVENTer spojující systém řízeného větrání s nejmodernějšími technologickými trendy. I ta je dostupná na českém trhu. Dodává ji zde společnost A-Invent s. r. o., která je prostřednictvím sebe a svých regionálních partnerů aktivní ve všech krajích České a Slovenské republiky.

Instalace jednotek

K úspěšnému fungování technologie potřebujete jeden hlavní regulátor (přístroj řídící jednotlivé větrací jednotky) a sadu adekvátního počtu a typu rekuperačních jednotek. Jejich výběr může být někdy poměrně složitý, ale schopná společnost by měla být schopna poskytnout vám odbornou konzultaci. Například v již zmíněném inVENTeru to mají řešené způsobem, že vyplníte formulář na webových stránkách, zašlete model svého domu a experti společnosti vám zdarma navrhnou optimální model rozložení jednotek a vytvoří jejich kalkulaci.

Samotná instalace jednotek vyžaduje středně pokročilé znalosti elektrických sítí. Rozhodně tedy nedoporučujeme instalovat je sami. Většina známějších firem má instalaci systému řešenou přes své regionální partnery, tudíž se nemusíte bát, že byste museli platit cestu někomu z centrály a vaše instalace by se zbytečně prodražila.

Zelená úsporám

Pokud vás technologie řízeného větrání zaujala, ale stále váháte nad jejím pořízením, váhat přestaňte. Nyní máte unikátní příležitost obdržet na její koupi státní dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám. U dodavatele technologie poznáte, jestli je součástí tohoto programu (například již zmíněný inVENTer ano). Můžete tím tedy výrazně zmírnit náklady prvotní investice a užívat si o to dříve benefity, které vám řízené větrání přinese.

clanek3

Obrázek 1 Větrací jednotky nikterak nenaruší interiér vašeho domu.

Čtěte dále: