Že je v Praze průměrný plat o poznání vyšší než ve zbytku republiky, zřejmě tušíte, ale možná vás překvapí, jak dlouho musí Pražan šetřit na nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních. Ze studie jedné z předních developerských společností vyplynulo, že v případě nulových výdajů by na nemovitost odkládal výplatu 14,1 roku. Obyvatelům Bratislavy přitom stačí 11 let a ještě o něco lépe jsou na tom v Německu. V Berlíně se šetří na vlastní byt 8,4 roku a v Hamburku jen 6,5 roku.

Uvedené údaje sice svádí k myšlence, že se situace v metropoli o něco zlepšila (před rokem musel Pražan na byt šetřit o desetinu roku déle), ale při porovnání s koncem třetího kvartálu 2014 mohou zájemci o nové developerské projekty v Praze litovat, že si bydlení do osobního vlastnictví nepořídili již před pěti lety. Tehdy by je stálo „pouze“ tolik, kolik by ušetřili za méně než deset let.

 noboco.cz_finep_cz_01

Proč nové byty v Praze zdražují?

Společné statistiky několika tuzemských společností dokládají, že ceny pražských bytů meziročně opět vzrostly. Na konci záři o 11,5 procenta na průměrných 106 714 korun za metr čtvereční. Což je o 92 % více než před čtyřmi lety. K hlavním důvodům zdražování patří úbytek vhodných ploch pro realizaci nových developerských projektů, pomalé schvalování ze strany úředníků, ale také rostoucí ceny materiálů a práce. Dalším nesporným faktorem je vyšší daňové zatížení.

Průměrná cena bytu o rozloze 70 metrů čtverečních se nyní v Praze pohybuje kolem 7,6 milionu korun. Průměrná hrubá měsíční mzda obyvatele hlavního města pak činí lehce přes 45 tisíc korun. Obrovský problém tkví ve velmi nízkém počtu povolených bytů. Jen pro představu: ve Varšavě loni úřednici schválili výstavbu 25 tisíc bytových jednotek a v Berlíně jen o pár set méně. Při přepočtu na tisíc obyvatel je na tom česká metropole nejhůře v celém regionu.

 noboco.cz_finep_cz_02

Kdo chce bydlet ve svém, neměl by váhat

Nic přitom nenasvědčuje tomu, že sehnat byt nebo rodinný dům v Praze bude v příštích letech jednodušší. Zájemci by si měli pospíšit a pořídit si vlastní bydlení v době, kdy si ho ještě mohou dovolit.

Čtěte dále: