Pražská čtvrť Žižkov, která je součástí Prahy 3, se zalíbila oku developerů přicházejících s opravdu zajímavými projekty. Jedním z nich je například projekt Na Vackově, který modernizuje dříve okrajovou část Žižkova. Své místo k bydlení v těchto klidných oblastech vyhledává stále více lidí. Jaká je ale historie čtvrti a co tu dříve bylo?

proskil.cz_byty_navackove_cz_01

Žižkovské stráně dříve patřily vínu

Žižkov nyní začíná znovu ožívat a byty na Praze 3 jsou velice žádané. Čím vším si tato čtvrť prošla? A proč je teď tolik žádaná?

Za vlády krále Karla IV. býval Žižkov okrajovou částí Prahy, respektive byl prakticky až za Prahou. Zdejší prosluněné svahy našly v té době své využití. Král na nich nechal založit vinici, podobně jako na několika dalších místech v okolí města. Odtud později vznikl i starší název Žižkova – Královské Vinohrady. Ty však byly za vlády Císaře Františka Josefa I. V roce 1875 rozděleny a vznikly Vinohrady a Žižkov.

V minulosti však byly žižkovské vinice několikrát zničeny nájezdy vojsk, dokonce se tu odehrála i významná bitva husitských válek-bitva na Vítkově, což je vrch v oblasti Žižkova. Právě podle Jana Žižky dnes nese čtvrť své jméno.

Dříve zašlá místa nyní ožívají

Roku 1881 byl Žižkov povýšen na město a k Praze se pak připojil v roce 1922. Za první republiky zde bylo několik menších továren, ale prvenství zde měla hlavně bytová výstavba. Před revolucí se měla ze Žižkova stát další pražská čtvrť plná paneláků, ale výstavba byla naštěstí s rokem 1989 přerušena a většina původních domů zachráněna.

proskil.cz_byty_navackove_cz_02

Mnoho míst a zákoutí však postupem času zašlo a přestala být využívaná. To se ale nyní mění. Vznikající nové byty v Praze na Žižkově nabídnou moderní komfort v klidném prostředí. Konkrétně třeba již zmiňovaný projekt Na Vackově v blízkosti parku Židovské pece.

Čtěte dále: