jeraby

Pokud stavíme nebo zateplujeme dům, často využíváme lešení, ale stejně tak i techniku v podobě jeřábů. Bez ní se ale neobejde i mnoho průmyslových provozů, jelikož i zde jsou jeřáby potřeba, ba doslova nezbytností. Samozřejmě variant je celá řada, a pokud se často bez něčeho neobejdou, tak to jsou jejich dráhy. Ostatně stačí se vyrazit porozhlédnout do nejbližší výrobní, montážní a skladovací haly, a podívat se ke stropu. Právě zde by se totiž ony jeřábové dráhy měly nacházet. A právě po nich se poté pohybují konkrétní kladkostroje, které umožní to jediné, a to přesun břemene na jedno konkrétní místo.

Montáž dráhy vyžaduje profesionální přístup

Je jasné, že montáž každého jeřábu, ale i dráhy jako takové vyžaduje profesionální přístup, znalosti a dovednosti. A to už jenom proto, že každý taková dráha musí nejenom projít zatěžkávací zkouškou nebo geometrickým měřením, ale musí procházet také četnými revizemi, které zaručí jejich bezproblémovou spolehlivost, a tedy i správnou funkci.

Variabilní řešení pro několik typů jeřábů

Pokud se na jeřábovou dráhu podíváme konkrétně, potom je její prioritou rozhodně to, že mohou být určeny pro jeřáby nejrůznějších typů. Samozřejmě těmi nejčastějšími jsou jeřáby podvěsné, které dnes mají místo téměř ve většině hal, kde je třeba zvedat břemena o výrazných hmotnostech. Díky správným konstrukcím daných drah to ale není problémem.

Co s danými dráhami nezbytně souvisí?

Ačkoliv zatím zmiňujeme pouze konstrukci jako takovou, určitě je třeba dodat, že není to jediné. Nezbytností je totiž vyřešit i napájecí systém, který tak zaručí neustálý přísun energie a tak i hladký provoz bez přerušení. Bezpečný provoz zase mohou zajišťovat třeba koncové spínače, ale také gumové nebo gumoželezné nárazníky, které minimalizují případné poškození umístěného kladkostroje, a to při chybném pohybu toho, kdo ho ovládá. Pokud je však ovládán automaticky, nic z toho nehrozí.

Čtěte dále: